Polski Polski
Odżywianie naszych zwierząt domowych.

Króliki
Króliki w środowisku naturalnym są zwierzętami gromadnymi żyjącymi w ziemnych norach. Żerują one w ciągu dnia i o zmierzchu. Nie należą do gryzoni lecz do rodziny zającowatych. Nasze króliki domowe pochodzą w prostej linii od europejskich dzikich królików, których naturalnym pożywieniem są w głównej mierze trawy, zioła, liście, owoce, kwiaty, kora i korzenie. Ziarna zbóż są spożywane przez nie tylko w bardzo ograniczonym zakresie i tylko w okresie późnego lata oraz wczesnej jesieni. W przypadku spożywania nadmiernej ilości zboża układ trawienny królików nie funkcjonuje poprawnie. W celu zapewnienia właściwego pożywienia należy oprócz "Pokarmu podstawowego królika" i siana dostarczać im karmę uzupełniającą z bogatej kolekcji naszych ziół, liści, kory, owoców, korzeni itp. Specjały te można podawać im pojedynczo, a także tworzyć mieszanki w zależności od tego co w danym momencie naszym królikom smakuje. Godna polecenia jest również cała linia Energy.

Świnki morskie
Świnka morska jest typowym gryzoniem żerującym w ciągu dnia i o zmierzchu. Udomowiona, pochodzi w prostej linii od świnek morskich występujących na wolności w Ameryce Południowej. Żyją one w stadach, które składają się z wielu samic i jednego samca oraz ich potomstwa. Odżywiają się w sposób ciągły, a głównym ich pożywieniem są wszelkiego rodzaju trawy, zioła, liście, kora, korzenie oraz owoce. Szczególnie ważne są te o wysokiej zawartości witaminy C, gdyż w przeciwieństwie do królików, ich organizm nie jest w stanie dokonywać syntezy witaminy C. Wybór produktów z naszej oferty umożliwi Państwu zapewnienie świnkom należyty sposób odżywiania. Godnym szczególnego polecenia jako źródło witaminy C jest "Owoc dzikiej róży" oraz "Kwiat hibiskusa" . Polecamy również "Chrupiący mix warzywny" – ulubiony przysmak wszystkich świnek morskich oraz „Pokarm podstawowy świnki morskiej”. Dodatkowo zalecana cała linia produktów Energy.

Szynszyle
Szynszyle, tak jak i świnki morskie, pochodzą również z Ameryki Południowej. W środowisku naturalnym żyją w wysokich partiach Andów, w klimacie suchym, stąd ich wrażliwość na nadmierną wilgoć. Wahania temperatury znoszą wyjątkowo dobrze. W przeciwieństwie zaś do świnek, szynszyle to typowe zwierzęta aktywne dopiero o zmierzchu i nocą. Spędzają wiele czasu na żerowaniu, a także uwielbiają ruch. Ze względu na suchy klimat, z którego pochodzą i związaną z tym słabą wegetacją roślin, zwierzęta te odżywiają się pokarmem skromnym lecz bogatym w surowe włókno. Typowym ich pożywieniem są trawy, liście, korzenie, kwiaty, nasiona i kory. Nasze szynszyle hodowane w domu w przeciwieństwie do tych hodowanych jako zwierzęta futerkowe nie powinny dostawać pokarmu wysokoenergetycznego z dużą zawartością protein. Oprócz naszego "Pokarmu podstawowego szynszyli" szczególnie polecamy "Pokarm ziołowy szynszyli", "Sałatkę owocową szynszyli" oraz jako rarytas "Ogród kwiatowy szynszyli" i "Marzenie szynszyli". Nie zapominajmy także o ziołach jednorodnych, owocach i patykach oraz o aromatycznym sianie!

Koszatniczki
Koszatniczki, typowe gryzonie pochodzące z Chile, spokrewnione są anatomicznie ze świnkami morskimi. W warunkach naturalnych mieszkają w podziemnych norach, w których przebywają zwykle nocą. Są zwierzętami bardzo aktywnymi. Podobnie jak u szynszyli, koszatniczki w naturalnym środowisku odżywiają się pokarmem bogatym w surowe włókno takim jak: trawy, zioła, liście, kory, korzenie, nasiona Ich system trawienny pobiera z pokarmu wystarczającą ilość wartości odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Dla koszatniczki pokarm ubogi w cukier jest niezmiernie ważny , tak jak u diabetyków zapobiega on chorobom układu trawiennego i otyłości, które to wynikają z nadmiaru cukru i skrobi. Koszatniczkom zaleca się podawanie dużych ilości suchych traw, liści, ziół, kwiatów, kory i korzeni natomiast mało suszonych warzyw, szczególnie marchewki. Podstawowym pokarmem koszatniczek podobnie jak królików, świnek morskich i szynszyli jest siano, które powinno być zawsze dostępne. Ważne ono jest nie tylko jako podstawowe pożywienie ale i budulec wykorzystywany do budowania gniazda. Z produktów naszej firmy polecamy przede wszystkim "Pokarm podstawowy koszatniczki" , "Mniszek" jako zioło pojedyncze, "Mniszek z nagietkiem", "Polny piknik", "Mix warzywny koszatniczki" , a szczególnie "Topinambur" jako naturalny prebiotyk, wyjątkowo bogaty w inulinę czyli cukier prosty (znakomicie przyswajalny przez diabetyków).

Chomiki
Chomiki w warunkach naturalnych występują w Europie i Azji. Z natury są samotnikami aktywnymi o zmierzchu i w nocy. Głównym pokarmem chomika żyjącego na wolności są nasiona, owoce, kora i owady. Te ruchliwe gryzonie bardzo sobie cenią urozmaicony pokarm.
Oprócz naszego "Pokarmu podstawowego chomika" polecamy również "Pokarm ziołowy chomika" oraz mieszanki owoców i warzyw – "Musli owocowe", "Koktajl warzywny gryzonia", "Snack tropikalny". Wyjątkowym przysmakiem chomika są "Kolby prosa".

Ze względu na wyjątkową specyfikę układu trawiennego omówionych zwierząt musimy pamiętać nie tylko o zapewnieniu im stałego dostępu do właściwego pożywienia lecz również do świeżej wody. Naszym pupilom polecamy także i tu smaczną odmianę "Napój ziołowy" oraz "Napój owocowo-warzywny" w formie Instant – pełen witamin oraz składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju naszych zwierzaków. Zwierzęta je wprost uwielbiają! Uwaga: napój owocowo-warzywny nie zalecany dla koszatniczek.